Zatrudnianie pracowników mobilnych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 90 (1444) z dnia 9.11.2017
Określenie stałego miejsca pracy pracowników budowlanych
Jesteśmy firmą budowlaną i świadczymy usługi w zakresie robót torowych na terenie całego kraju. Nasi pracownicy wykonują pracę na tym obszarze, na którym w danym okresie realizowane są roboty budowlane. Czy w umowach o pracę tych pracowników można określić jako stałe miejsce pracy teren całego kraju?
W przedstawionej sytuacji zapis ustalający stałe miejsce pracy na obszarze całego kraju może być nieścisły. Pracownicy budowlani należą do tej grupy zatrudnionych, których stałe miejsce pracy często ma charakter ruchomy. Ruchomość stałego miejsca pracy polega na tym, że pracownik przemieszcza się z jednego miejsca (miejscowości) pracy na drugie, w każdym z nich przez pewien czas wykonując pracę. Praca wykonywana w poszczególnych miejscowościach związana jest z działalnością pracodawcy prowadzoną w tych miejscach. Pracownicy budowlani nie są więc typowymi pracownikami mobilnymi (przemieszczającymi się w sposób ciągły po danym terenie, bez zatrzymywania się na dłużej w określonych miejscowościach), choć nie można ich zakwalifikować do pracowników wykonujących pracę w jednym, stałym miejscu pracy.
Określenie miejsca wykonywania pracy pracownika budowlanego powinno odzwierciedlać jego ruchomy charakter (z wyjątkiem sytuacji, gdy wykonuje on pracę tylko w jednym miejscu). Jeżeli miejscowości, w których pracodawca prowadzi budowy, a w których pracownicy wykonują pracę, zlokalizowane są na pewnym obszarze, np. kilku województw lub nawet całego kraju, powinien on być wskazany w umowie o pracę (patrz ramka).
Przy czym należy unikać zapisów określających miejsce wykonywania pracy jako każdą miejscowość, do której pracownik może zostać skierowany, w zależności od potrzeb zakładu pracy. Takie określenie miejsca wykonywania pracy może zostać uznane za zbyt ogólne. W umowie o pracę może być określony pewien obszar działalności pracodawcy, ale ze wskazaniem, że miejscem pracy pracownika są miejscowości położone na tym obszarze, w których pracodawca prowadzi swoją działalność (tu: budowy). Obszarem tym może być nawet cały kraj. Przy czym, jeżeli inwestycje budowlane realizowane przez pracodawcę przypadają w większości na pewnym obszarze kraju (np. większość inwestycji ogranicza się do terenu kilku województw), bardziej właściwe jest wskazanie tego mniejszego terenu jako miejsca wykonywania pracy.
"1. Pracownik przedsiębiorstwa budowlanego realizującego inwestycje w różnych miejscowościach może mieć w umowie o pracę określone miejsce wykonywania pracy (art. 29 § 1 pkt 2 K.p.) jako miejsce, gdzie pracodawca prowadzi budowy lub innego rodzaju stałe prace, ewentualnie ze wskazaniem na jakim obszarze. 2. Każdorazowo stałym miejscem pracy takiego pracownika w rozumieniu art. 775 § 1 K.p. jest to miejsce spośród określonych w umowie o pracę, w którym pracownik przez dłuższy czas systematycznie świadczy pracę". Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2011 r., sygn. akt II PZP 3/11 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|