Zatrudnianie pracowników mobilnych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 90 (1444) z dnia 9.11.2017
Badania psychologiczne kierujących pojazdami
Nasi pracownicy korzystają ze służbowych i prywatnych samochodów w celach służbowych. Czy w związku z tym powinni przejść badania psychologiczne tak jak kierowcy zawodowi?
Badania profilaktyczne pracowników są przeprowadzane przez lekarzy medycyny pracy w oparciu o skierowanie wystawione przez pracodawcę. Powinno ono wskazywać:
- rodzaj badania, stanowisko, na którym pracownik jest lub ma być zatrudniony,
- opis warunków pracy zawierający informacje o występowaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy.
Należy też podać wielkości narażenia wraz z aktualnymi wynikami badań i pomiarów wykonywanych na tych stanowiskach.
Uzyskanie przez lekarza medycyny pracy informacji o korzystaniu przez pracownika z samochodu w celach służbowych oznacza dla lekarza obowiązek zakwalifikowania pracownika do osób wykonujących prace wymagające pełnej sprawności psychoruchowej. Wiąże się z tym konieczność przeprowadzenia:
- badań okulistycznych i neurologicznych,
- testów sprawności psychoruchowej oraz
- badań profilaktycznych co 3-4 lata, a po ukończeniu 50. roku życia co 2 lata.
Jeżeli lekarz uzna, że jest to praca wymagająca ruchów monotypowych kończyn, rozszerza zakres badań o układ ruchu i obwodowy układ nerwowy. Wynika to z załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 2067).
Niezależnie od tego należy zasygnalizować, że powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują konieczności przeprowadzania w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej badań psychologicznych pracowników korzystających przy pracy z prywatnego lub służbowego samochodu osobowego. Obowiązek wykonania tych badań został ustawowo zastrzeżony tylko dla zawodowych kierowców, wykonujących przewóz drogowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Zasady przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych takich pracowników reguluje ustawa o transporcie drogowym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|