Dokumentowanie udzielania kar porządkowych
Problematykę pracowniczej odpowiedzialności porządkowej regulują przepisy art. 108 i następne K.p. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
- karę upomnienia,
- karę nagany.
Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy, pracodawca może również stosować karę pieniężną.
Wysokość kary pieniężnej za jedno przewinienie oraz za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy została ustawowo ograniczona do jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Łączna kwota kar nie może przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia za pracę przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych oraz udzielonych pracownikowi zaliczek pieniężnych.
Ważne: Kara porządkowa nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Należy spełnić obydwa kryteria. |
Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Zawiadomienie o ukaraniu karą porządkową pod rygorem nieważności powinno nastąpić na piśmie. Odmowa przyjęcia pisma, o którym pracownik wie, że zawiera informację o ukaraniu jest równoznaczna z zawiadomieniem o zastosowaniu kary porządkowej w rozumieniu art. 110 i 112 K.p. (por. wyrok SN z 29 czerwca 2000 r., sygn. akt I PKN 716/99, OSNP 2002/1/10).
W myśl art. 112 § 1 K.p., pracownik może wnieść sprzeciw w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia o ukaraniu.
O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, tj. organizacji, której pracownik jest członkiem albo do której zwrócił się z prośbą o reprezentowanie jego interesów. Pracodawca nie jest związany stanowiskiem związku zawodowego. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia wniesienia jest równoznaczne z jego uwzględnieniem.
Także w terminie 14 dni od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu pracownik może wystąpić do sądu pracy o uchylenie kary porządkowej. Powództwo można wnieść dopiero po wyczerpaniu wewnętrznego trybu odwoławczego. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 7 kwietnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 644/98, OSNP 2000/11/419 OSNP 2000/11/419), wyjaśniając, że: "Wystąpienie pracownika do sądu z powództwem o uchylenie bezprawnie nałożonej kary porządkowej może nastąpić tylko po wyczerpaniu postępowania wewnątrzzakładowego, to jest po wniesieniu w terminie sprzeciwu do pracodawcy.".
Uwaga! W razie gdyby pracownik wniósł pozew do sądu przed wniesieniem sprzeciwu, sąd pracy przekaże go pracodawcy, zgodnie z art. 464 § 1 K.p.c. jako sprzeciw. Należy podkreślić, że terminy do wniesienia sprzeciwu i powództwa mają charakter zawity, a ich upływ sąd bierze pod uwagę z urzędu.
Przykład zawiadomienia o zastosowaniu kary porządkowej
Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|