Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika
Regulacje Kodeksu pracy upoważniają pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika po upływie określonego czasu absencji, podczas której stosunek pracy podlega ochronie. W przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby długość okresu ochronnego zależy od stażu pracy wypracowanego u danego pracodawcy. Do stażu zakładowego wlicza się, wynikający z odpowiedniego stosowania art. 36 § 11 K.p., okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana podmiotu zatrudniającego nastąpiła w drodze przejścia zakładu pracy na obecnego pracodawcę (art. 231 K.p.), a także, gdy z mocy odrębnych przepisów pracodawca ten jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Na podstawie art. 53 § 1 K.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym z przyczyn niezawinionych przez pracownika:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc (np. opieka nad chorym członkiem rodziny, odbywanie kary pozbawienia wolności).
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
Uwaga! Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika, jeśli upłynął okres ochronny, a niezdolność do pracy trwa nadal.
Oświadczenie woli w sprawie rozwiązania umowy w omawianym trybie składa się na druku prezentowanym w poprzednim punkcie, modyfikując odpowiednio przyczynę i postawę prawną tej czynności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|