Oświadczenia dotyczące zapoznania z przepisami wewnętrznymi oraz dla celu korzystania z uprawnień ze stosunku pracy
Przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca powinien uzyskać jego pisemne potwierdzenie zapoznania się z treścią regulaminu pracy lub z informacją, o której mowa w art. 29 § 3 K.p. oraz z przepisami i zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, z zakresem informacji objętych tajemnicą określoną w obowiązujących ustawach dla umówionego z pracownikiem rodzaju pracy, a także z obwieszczeniem o czasie pracy, o którym mowa w art. 150 K.p. Obowiązek ten wynika z przepisu § 3 rozporządzenia z dnia 28 maja 1996 r. Jeśli u pracodawcy obowiązują jeszcze inne akty prawa wewnątrzzakładowego, takie jak np. regulamin wynagradzania, to przyjmuje się, że również z tymi aktami należy zapoznać każdego nowo zatrudnionego.
Na pracodawcy ciąży ponadto obowiązek zapoznania pracowników z tekstem przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.
Ważne: Pracodawca udostępnia pracownikom tekst przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie zakładu pracy lub zapewnia pracownikom dostęp do tych przepisów w inny przyjęty u niego sposób (art. 941 K.p.). |
Przykład oświadczenia pracownika o zapoznaniu się z przepisami obowiązującymi w zakładzie pracy
Kolejne oświadczenie jakie należy odebrać od nowo przyjętego pracownika dotyczy korzystania lub też rezygnacji z uprawnień związanych z rodzicielstwem, przewidzianych przez prawo pracy, m.in. z prawa do płatnego zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni w roku kalendarzowym w celu opieki nad dzieckiem do 14 lat lub z uprawnienia do niewyrażenia przez pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia zgody na zatrudnianie w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień związanych z opieką nad dzieckiem (m.in. określonych w art. 148 pkt 3, art. 178 § 2 i art. 188 K.p.) może korzystać jedno z nich.
Przykład oświadczenia w sprawie korzystania z uprawnień rodzicielskich
Pracownik korzystający ze szczególnych uprawnień związanych z ochroną rodzicielstwa może w każdym czasie zmienić wcześniej podjętą decyzję dotyczącą korzystania bądź rezygnacji z wymienionych uprawnień.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|