Gwarancja minimalnego wynagrodzenia także dla emeryta
Zatrudniamy w pełnym wymiarze czasu pracy pracownika, który ukończył wymagany wiek i pobiera emeryturę. Czy okoliczność, że pracownik pobiera emeryturę ma wpływ na zachowanie przez niego gwarancji wynagrodzenia minimalnego?
Gwarancja wynagrodzenia minimalnego obejmuje każdego pracownika, niezależnie od innych, posiadanych przez niego źródeł dochodu, czy też odrębnej aktywności zarobkowej i podlega ograniczeniu tylko ze względu na wymiar czasu pracy.
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia (art. 6 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Od 1 stycznia 2018 r. będzie ono wynosiło 2.100 zł, a w 2017 r. wynosi 2.000 zł. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia.
Do obliczenia wysokości wynagrodzenia dla celu porównania z kwotą minimalną przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalno-rentowej, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.
Stosownie do art. 8 ust. 1 przywołanej ustawy, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu. Poza tym nie istnieją żadne inne przesłanki uchylające bądź modyfikujące gwarancję wynagrodzenia minimalnego. Zwłaszcza nie jest ona powiązana z sytuacją materialną pracownika. Co więcej, poza okolicznościami ściśle wskazanymi w przepisach prawa (np. dla celów ubiegania się o świadczenie z ZFŚS) pracodawca nie ma prawa badać tej sytuacji. Każdej osobie zatrudnionej w ramach stosunku pracy na pełny etat jest zobowiązany zapewnić wynagrodzenie na poziomie co najmniej minimalnym. Jeżeli w danym miesiącu z przyczyn wskazanych w art. 7 powołanej ustawy, wynagrodzenie pracownika jest niższe, pracodawca powinien je wyrównać do płacy minimalnej.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)
Ustawa z dnia 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|