Czas pracy w 2018 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 98 (1452) z dnia 7.12.2017
Praca w systemie równoważnym w weekendy i w nocy
Zamierzam zatrudnić dozorcę-konserwatora w równoważnym systemie czasu pracy. Będzie on wykonywał pracę w godzinach od 2000 do 800 przeważnie w czwartki, piątki, soboty i niedziele. W zakładzie pora nocna obowiązuje od godz. 2100 do 500. Czy oznacza to, że tylko za 8 godzin nocnych należy wypłacać mu, oprócz wynagrodzenia, także dodatek nocny? Czy obowiązuje też zapewnienie mu 11 godzin odpoczynku dobowego i 35 godzin odpoczynku tygodniowego? Czy odpoczynek tygodniowy musi przypadać wyłącznie w czasie weekendu?
Równoważny system czasu pracy może być stosowany, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 135 K.p.). W wariancie podstawowym pozwala on na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym zasadniczo nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
Przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób dozwolona jest praca w niedziele i święta. Jeżeli więc taki pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym, to może on wykonywać pracę we wszystkich dniach tygodnia. Wymagane jest jednak zachowanie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Oznacza to, że np. w jednym tygodniu pracownik może wykonywać pracę przez 6 dni, a w innym przez 4.
Ponadto pracownikom zatrudnionym w systemie równoważnym należy także zapewnić odpoczynki dobowe i tygodniowe. Przy czym pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym w wariancie podstawowym przysługuje, tak jak ogółowi pracowników, w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 K.p.). Natomiast odpoczynek tygodniowy dla takiego pracownika powinien wynosić co najmniej 35 godzin i obejmować co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Zasadniczo odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę. Jednak w przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek tygodniowy może przypadać w innym dniu.
W omawianej sytuacji pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym należy zapewnić odpoczynek dobowy i tygodniowy, przy czym odpoczynek tygodniowy może przypadać nie tylko w niedzielę.
Jeżeli chodzi o pracę w porze nocnej, to wyznaczenie w zakładzie 8 godzin tej pory pomiędzy godzinami 2100 a 700 obliguje pracodawcę do wypłaty dodatku nocnego tylko za wskazane godziny, a nie za cały okres pomiędzy 2100 a 700.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|