Czas pracy w 2018 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 98 (1452) z dnia 7.12.2017
Wysokość dodatku za pracę w nadgodzinach
Pracownik zgodnie z rozkładem powinien pracować na nocnej zmianie od godziny 2200 do 600. Pracodawca polecił mu stawić się już na godzinę 2100, czyli pracował on 9 godzin. Czy za tę jedną nadgodzinę przysługuje mu dodatek 100%, czy 50%? W zakładzie pora nocna obowiązuje od 2200 do 600, a nadgodzina wystąpiła w poniedziałek po wolnej dla pracownika sobocie i niedzieli.
Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie oraz w myśl art. 1511 § 1 K.p., dodatek w wysokości:
- 100% wynagrodzenia, gdy godziny nadliczbowe przypadają: w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wymienione.
Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku z przekroczenia dobowego (art. 1511 K.p.).
Przy rozliczaniu czasu pracy należy więc wziąć pod uwagę dzień, w jakim przypadały przekroczenia, porę dnia (dzienna czy nocna), a także dobę pracowniczą. Definicję doby pracowniczej zawiera art. 128 § 3 pkt 1 K.p. Wynika z niego, że przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Porę nocną wyznacza w zakładzie samodzielnie pracodawca, jako 8 godzin pomiędzy godz. 2100 a 700.
W omawianej sytuacji rozkład czasu pracy obligował pracownika do pracy w poniedziałek od godz. 2200 do godz. 600. Na polecenie pracodawcy stawił się do pracy o 2100, czyli godzinę przed rozpoczęciem zgodnie z rozkładem czasu pracy jego doby pracowniczej. Pracował w tym dniu 9 godzin. Przy czym ta pierwsza godzina pracy przypadała w poniedziałek po wolnej sobocie i niedzieli. Nadgodzina ta wystąpiła w okresie pomiędzy dobami pracowniczymi w ramach tzw. czarnej dziury. Nie ma tu więc przekroczeń dobowych, tylko występują przekroczenia średniotygodniowe. Pracownikowi przysługuje w takiej sytuacji 100% dodatek do wynagrodzenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|