Czas pracy w 2018 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 98 (1452) z dnia 7.12.2017
Planowanie pracy na sześć dni w tygodniu
Chcielibyśmy zatrudnić osobę, która pracowałaby sześć dni w tygodniu, po 7 godzin od poniedziałku do piątku i 5 godzin w sobotę, co daje łącznie pełny etat. Czy taka organizacja będzie właściwa? Czy należy ją umieścić w umowie?
Zaproponowana organizacja czasu pracy pracownika nie jest właściwa, gdyż nie może on stale wykonywać pracy przez 6 dni w tygodniu. Ponadto system lub rozkład czasu pracy nie jest elementem, który należy obligatoryjnie określić w umowie o pracę.
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.).
W niektórych sytuacjach ustawodawca dopuszcza przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12, 16, a nawet 24 godzin. Powyższe wymaga jednak wprowadzenia szczególnego systemu czasu pracy, co musi być uzasadnione okolicznościami wskazanymi w przepisach prawa, np. rodzajem pracy. Wówczas zaplanowanie krótszych niż 8-godzinne dni pracy może być skompensowane dłuższymi dniówkami w innej części okresu, co pozwala na właściwe zbilansowanie liczby godzin pracy. W innym przypadku planowanie krótszych dniówek jest nieracjonalne, gdyż łączna liczba godzin planowej pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu roboczym nie osiągnie obowiązującego wymiaru, obliczanego zgodnie z art. 130 K.p.
Wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie można zapewniać wprowadzając sześciodniowy tydzień pracy. Co prawda sobota jest zwykłym dniem roboczym, chyba że zostanie ustanowiona dniem wolnym w aktach prawa wewnętrznego, jednak na stałą pracę 6 dni w tygodniu nie pozwala zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Spełnienie warunku przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wymaga obliczenia liczby dni wolnych z tego tytułu lub ewentualnie maksymalnej liczby dni roboczych, które należy następnie odpowiednio zaplanować.
Przykład W zakładzie obowiązuje system podstawowy i 3-miesięczny okres rozliczeniowy, przypadający na kwartały kalendarzowe. Regulamin pracy nie wskazuje z nazwy dni wolnych od pracy. Są one ustalane i podawane do wiadomości pracowników odrębnie na każdy okres, stosownie do potrzeb zakładu pracy. W związku z otrzymaniem dużego zamówienia pracodawca zamierza zatrudnić koordynatora projektu, który nadzorowałby produkcję od poniedziałku do piątku po 7 godzin dziennie i w soboty po 5 godzin. Taka organizacja, choć w skali tygodnia daje 40 godzin, nie może być przewidziana dla jednego pracownika, gdyż:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|