Czas pracy w 2018 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 98 (1452) z dnia 7.12.2017
Wymiar czasu pracy po zmniejszeniu pracownikowi etatu
Pracownik do 31 października br. był zatrudniony na pełny etat. Natomiast od 1 listopada br. jest zatrudniony na 1/2 etatu. W zakładzie obowiązują 3-miesięczne okresy rozliczeniowe, tj. od stycznia do marca, od kwietnia do czerwca, od lipca do września i od października do grudnia. Jak należało ustalić wymiar czasu pracy dla tego pracownika w okresie od października do grudnia br.?
Przepisy z zakresu prawa pracy nie określają sposobu obliczania wymiaru czasu pracy, gdy do obniżenia (bądź podwyższenia) wymiaru etatu dojdzie w trakcie okresu rozliczeniowego. W praktyce oblicza się go z uwzględnieniem dwóch okresów, przed i po obniżeniu etatu, proporcjonalnie do wielkości etatu pracownika w poszczególnych okresach pracy.
Wymiar czasu pracy, zarówno przed obniżeniem etatu, jak i po jego obniżeniu oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w art. 130 K.p.:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających), a następnie
- obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
Ponadto wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 K.p.).
Przykład Pracownikowi zatrudnionemu w podstawowym systemie czasu pracy w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym, przypadającym obecnie na miesiące od października do grudnia 2017 r., od 1 listopada br. został obniżony wymiar czasu pracy z pełnego etatu do połowy. Ustalenie wymiaru czasu pracy w okresie od października do grudnia br.:
Zakładając, że zgodnie z rozkładem pracownik przepracował w październiku 176 godzin, to w okresie listopad-grudzień br. ma do przepracowania 156 godzin. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|