Z nowym rokiem nowy limit zasiłku opiekuńczego
Opieka nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, uprawnia osobę ubezpieczoną do skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Limit dni tego świadczenia jest jednak ograniczony do odpowiednio 14 lub 60 dni w roku kalendarzowym. Od 1 stycznia liczony jest zatem od nowa na poczet kolejnego roku kalendarzowego.
Uprawnieni do zasiłku
Z zasiłku opiekuńczego i to od pierwszego dnia ubezpieczenia (a więc bez tzw. okresu wyczekiwania) może korzystać osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od tego, czy jest to ubezpieczenie obowiązkowe, czy ubezpieczony przystąpił do niego na zasadzie dobrowolności.
Świadczenie to przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat - w przypadkach określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej (patrz ramka),
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
- innym chorym członkiem rodziny.
Za dzieci uznaje się tu: dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka, dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Natomiast za członków rodziny uważa się: małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Ograniczenie w prawie do świadczenia
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje jednak, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jedynie opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Ponadto ustawodawca ograniczył prawo do tego świadczenia do:
- 60 dni w roku kalendarzowym - jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi (zdrowymi do lat 8 i chorymi do ukończenia 14. roku życia),
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi chorymi członkami rodziny.
Co więcej, łącznie z tytułu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
Wspomniane limity obowiązują:
- niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz
- bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
W nowy rok z nowym limitem
Niejednokrotnie zdarza się, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, że pod koniec roku, a nawet i wcześniej, limit dni należnego zasiłku opiekuńczego został wykorzystany. Wówczas ubezpieczony, mimo np. potwierdzenia zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA choroby członka rodziny wymagającego opieki oraz faktycznego sprawowania tej opieki, do końca danego roku nie otrzyma już tego świadczenia. Jego nieobecność w pracy będzie wówczas za te dni usprawiedliwiona, ale niepłatna.
Jeśli jednak dziecko lub inny chory członek rodziny wymaga opieki na przełomie roku kalendarzowego, od 1 stycznia kolejnego roku będzie ubezpieczonemu przysługiwało prawo do zasiłku opiekuńczego. To, czy na dzień 31 grudnia poprzedniego roku świadczenie mu przysługiwało nie będzie miało w tym przypadku żadnego znaczenia. Od 1 stycznia liczba dni wykorzystanego zasiłku opiekuńczego liczona jest od nowa, tym razem na poczet nowego roku kalendarzowego.
Okoliczności uzasadniające przyznanie zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat:
|
Przykład Pracownik zatrudniony od 1 lipca 2017 r. przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z tytułu opieki nad chorym 9-letnim synem, wystawione na okres od 12 grudnia 2017 r. do 5 stycznia 2018 r. Z załączonego wniosku o świadczenie, sporządzonego przez pracownika na formularzu ZUS Z-15A, wynika m.in., że:
Biorąc powyższe pod uwagę pracownik uzyska prawo do zasiłku opiekuńczego, jednak nie za cały wnioskowany okres. Ponieważ do wykorzystania w 2017 r. zostało mu już tylko 16 dni tego świadczenia (tj. 14 + 30 = 44; 60 - 44 = 16), otrzyma zasiłek opiekuńczy za okres:
Okres sprawowania opieki nad dzieckiem od 28 do 31 grudnia 2017 r. będzie dla niego okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale niepłatnej. |
Stan na dzień 31 grudnia 2017 r. | Stan na dzień 1 stycznia 2018 r. | |
prawo do zasiłku opiekuńczego - wykorzystano ≤ 60 lub odpowiednio ≤ 14 dni zasiłku opiekuńczego* | prawo do zasiłku - limit odpowiednio 60 lub 14 dni liczony jest od nowa, tym razem na poczet 2018 r. | |
brak prawa do zasiłku opiekuńczego z powodu wykorzystania pełnego limitu tego świadczenia | ||
brak wniosku o zasiłek opiekuńczy |
* | Sumowany jest każdy dzień, za który w 2017 r. został wypłacony zasiłek opiekuńczy, nawet jeśli: - między poszczególnymi okresami należnego świadczenia występowała przerwa, - w 2017 r. ubezpieczony zmienił zatrudnienie (tytuł ubezpieczenia), - zasiłek pobrali inni członkowie rodziny ubezpieczonego występującego o świadczenie. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|