Kontynuacja wypłaty świadczenia w kolejnym roku
Pracownik zachorował pod koniec listopada 2017 r. Do 30 grudnia 2017 r., tj. za 33 dni niezdolności do pracy, wypłacę mu wynagrodzenie chorobowe. Zwolnienie lekarskie potwierdzające jego niezdolność do 5 stycznia 2018 r. przekazałem już do ZUS celem wypłaty zasiłku chorobowego za 31 grudnia 2017 r. Co w takiej sytuacji z należnością za 5 dni niezdolności przypadającej w styczniu 2018 r.? Czy powinienem wypłacić pracownikowi od nowa wynagrodzenie chorobowe w ramach przysługującego 33-dniowego limitu?
NIE. Pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, zasiłek chorobowy należny jest za okres od 31 grudnia 2017 r. do 5 stycznia 2018 r.
Z przedstawionego przez Czytelnika stanu faktycznego wynika, że w 2017 r. nie jest on płatnikiem świadczeń chorobowych. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 61 ust. 4 ustawy zasiłkowej. Ze wskazanej normy prawnej wynika, że ZUS kontynuuje po dniu 31 grudnia podjętą wcześniej wypłatę zasiłku, nawet jeżeli od dnia 1 stycznia płatnik składek jest zobowiązany do wypłaty zasiłków.
Ponadto, jak wskazuje ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a w dniu 31 grudnia pracownik ma prawo do:
- wynagrodzenia chorobowego - na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, od 1 stycznia pracownikowi temu nadal przysługuje takie wynagrodzenie, wówczas jednak okres 14/33 dni, za który w nowym roku kalendarzowym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, powinien być liczony od nowa od 1 stycznia,
- zasiłku chorobowego - od 1 stycznia pracownikowi przysługuje nadal zasiłek chorobowy za cały okres tej nieprzerwanej niezdolności do pracy.
Zasady ustalania liczby dni wykorzystanego wynagrodzenia chorobowego
Aby w odpowiednim momencie pracownik przeszedł na zasiłek chorobowy, należy pamiętać o zasadach obowiązujących przy ustalaniu okresu należnego wynagrodzenia chorobowego. Do okresu 33 dni lub odpowiednio 14 dni niezdolności do pracy wlicza się:
Jeśli natomiast w ciągu roku kalendarzowego pracownik podejmie dodatkowe zatrudnienie, do okresu, w którym zachowuje prawo do wynagrodzenia, wliczone zostają również okresy wynagrodzenia chorobowego wypłaconego przed podjęciem dodatkowego zatrudnienia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|