Podjęcie takiej samej pracy jak przed przejściem na emeryturę
Niedługo osiągnę powszechny wiek emerytalny (60 lat). Czy po przejściu na emeryturę będę mogła dalej pracować (np. na umowę o pracę albo zlecenia) na dotychczasowym stanowisku i w tej samej firmie?
Czytelniczka z racji podjętej aktywności zawodowej po przyznaniu świadczenia będzie mogła osiągać przychody w nielimitowanej wysokości. Przeszkodą nie będzie praca na tym samym stanowisku ani w tej samej firmie co przed nabyciem uprawnień emerytalnych.
Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji ZUS. Tak stanowi art. 103a ustawy emerytalnej. Tak więc, aby przyznana emerytura nie została zawieszona, emeryt osiągający przychód z tytułu wykonywania umowy o pracę musi rozwiązać łączący go z pracodawcą stosunek pracy (patrz ramka).
Natomiast nawiązanie po nabyciu prawa do emerytury zarówno stosunku pracy, jak i innego cywilnoprawnego, nie jest zabronione. W kwestii uprawnień do tego świadczenia istotną rolę ogrywa wówczas wysokość przychodu, przy czym dotyczy to tylko emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego (art. 103 ust. 2, art. 104 ustawy emerytalnej).
O ile więc nadal konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy, to zasady zawieszalności emerytury w razie osiągania przychodu z racji zawartego stosunku pracy lub cywilnoprawnego po nabyciu uprawnień emerytalnych nie są stosowane do emerytów, którzy osiągnęli wiek emerytalny 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.
Do zawieszenia prawa do emerytury dochodzi, gdy świadczeniobiorca osiąga przychody w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS. Z kolei w razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% takiego wynagrodzenia, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie większą niż kwota maksymalnego zmniejszenia. Świadczenie nie podlega zmniejszeniu ani zawieszeniu, gdy przychód nie przekracza 70% wymienionego wynagrodzenia.
Zawieszenie prawa do emerytury Przewidziana w art. 103a ustawy emerytalnej instytucja zawieszenia wypłaty emerytury nie pozbawia ubezpieczonego należnego mu świadczenia, a jedynie uzależnia wypłatę tego świadczenia od spełnienia przesłanki niepozostawania w stosunku pracy, a co się z tym wiąże - nieotrzymywania zarobków z tytułu zatrudnienia. Z wyroku SA w Katowicach z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. akt III AUa 653/15 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|