Zmiana treści oświadczenia o wysokości przychodu
Zatrudniamy osobę uprawnioną do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Poinformowaliśmy ZUS o jej zatrudnieniu i o wysokości osiąganego przez nią przychodu, który wówczas nie powodował zmniejszenia renty. Będziemy wypłacać nagrody, co może spowodować, że w miesiącu jej wypłaty przychód rencisty przekroczy niższy próg zarobkowy. Kto powinien o tym fakcie zawiadomić ZUS?
Obowiązek powiadomienia organu rentowego o zmianie wysokości osiąganego przychodu spoczywa na renciście, który w tym celu może wykorzystać przygotowany przez ZUS formularz EROP.
Należność emerytalno-rentowa ustalona w wysokości wynikającej z oświadczenia wypłacana jest w tej wysokości do czasu, gdy emeryt lub rencista nie zmieni jego treści, a więc zazwyczaj do czasu, gdy nastąpi zmiana wysokości osiąganego przychodu.
Pracodawca, który zawarł umowę o pracę z osobą posiadającą status rencisty, jest zobowiązany zawiadomić organ rentowy o podjęciu przez taką osobę działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu przez takiego rencistę. Ponadto po upływie roku kalendarzowego obowiązkiem pracodawcy jest zawiadomienie ZUS o wysokości przychodu uzyskanego przez rencistę w poprzednim roku kalendarzowym. Tak wynika z art. 127 ust. 2 ustawy emerytalnej.
Wskazane obowiązki należą również do rencisty (art. 127 ust. 1 ustawy emerytalnej). Ustawodawca wymaga w tym zakresie dwutorowego, jednoczesnego działania, tj. zarówno ze strony pobierającego świadczenie, jak i płatnika składek zatrudniającego świadczeniobiorcę.
O ile o wymienionych okolicznościach informuje pracodawca, to powiadomienie ZUS o zmianie wysokości osiąganego przychodu należy do obowiązków rencisty. To bowiem zgodnie z jego dyspozycją ZUS wypłaca świadczenie w pełnej wysokości lub zmniejsza jego wysokość albo zawiesza prawo do niego.
Konsekwencje zmiany przez świadczeniobiorcę oświadczenia o osiąganiu przychodu W przypadku gdy z nowego oświadczenia o osiąganiu przychodu będzie wynikało, że zamiarem świadczeniobiorcy jest osiąganie przychodu w wysokości:
to odpowiednio zmiana wysokości wypłacanego świadczenia albo zawieszenie prawa do niego następuje od miesiąca, w którym została wydana decyzja albo od następnego miesiąca, jeżeli wcześniejsze zmniejszenie świadczenia lub jego zawieszenie nie było możliwe. Jeśli natomiast świadczeniobiorca złoży oświadczenie o osiąganiu przychodu, z którego będzie wynikało, że aktualnie osiągany przychód nie powoduje zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia, świadczenie w pełnej wysokości wypłaca się począwszy od miesiąca, w którym wpłynęło stosowne oświadczenie. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|