Prowadzenie działalności gospodarczej a emerytura
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Niedługo skończę 60 lat. Czy w związku z przejściem na emeryturę będę mogła nadal prowadzić działalność gospodarczą bez ograniczeń dochodu, czy też będę musiała zamknąć lub zawiesić tę działalność?
W związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat) i po nabyciu prawa do emerytury powszechnej Czytelniczka będzie mogła nadal prowadzić działalność gospodarczą i osiągać z tego tytułu przychody w nielimitowanej wysokości, które w żaden sposób nie wpłyną na prawo do emerytury oraz jej wysokość. Nie będzie zatem musiała likwidować ani zawieszać prowadzonej działalności gospodarczej. Bez wpływu bowiem na prawo do emerytury pozostaje kontynuowanie prowadzonej działalności gospodarczej.
Z uwagi na osiąganie przychodu m.in. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, prawo do emerytury/renty może ulec zawieszeniu lub wysokość tego świadczenia może zostać zmniejszona. Dotyczy to także osób:
- wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego
z tytułu ustalenia prawa do emerytury lub renty,
- wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu
ubezpieczeniu
społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi
z innego tytułu,
- osiągających przychód z tytułu działalności wykonywanej za granicą.
W przypadku emerytów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód przyjmuje się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. Kwestie te reguluje art. 104 ust. 1-6 ustawy emerytalnej.
Zasad dotyczących zawieszalności lub zmniejszania m.in. emerytury nie stosuje się jednak do emerytów legitymujących się powszechnym wiekiem emerytalnym (art. 103 ust. 2 ustawy emerytalnej). Z dniem 1 października 2017 r. wynosi on co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.
Przychód osiągany przez świadczeniobiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą Przychodu osiąganego przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą posiadające jednocześnie uprawnienia do świadczeń emerytalno-rentowych przyjmowanego do rozliczenia emerytury i renty nie należy utożsamiać z przychodem stanowiącym podstawę do ustalenia podatku dochodowego. Nie należy także utożsamiać podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|