Wynagrodzenie za pracę etatową bez dyskryminacji
Niedługo zatrudnimy pracownika, który jest specjalistą cenionym w naszej branży. Zostanie mu powierzone stanowisko, które już istnieje w naszej strukturze organizacyjnej (będzie on drugim dyrektorem ds. marketingu). Chcemy mu zaoferować warunki, jakich nie ma pracownik zatrudniony na analogicznym stanowisku. Chodzi o prawo do premii wynikowej i nagrody rocznej. Czy takie uprzywilejowanie jednego pracownika nie będzie przejawem dyskryminacji?
Istnieje ryzyko, że takie ukształtowanie warunków płacowych nowego pracownika zostanie ocenione jako dyskryminujące drugiego pracownika zatrudnionego na analogicznym stanowisku.
Zasada równego traktowania pracowników zatrudnionych w ramach stosunku pracy jest jedną z generalnych zasad prawa pracy. Kodeks pracy przyznaje pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości (art. 183c K.p.). Dla potrzeb stosowania wskazanej regulacji, do wynagrodzenia przyjmuje się nie tylko pensję zasadniczą, ale wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter.
Od zasady równej płacy za jednakową pracę prawo pracy przewiduje kilka wyjątków. Zróżnicowanie warunków płacowych jest dopuszczalne jeżeli m.in.:
- dotyczy pracowników, którzy świadczą prace o różnej wartości lub różne rodzajowo (niejednakowe) lub
- wynika z uwzględnienia kryterium stażu pracy (art. 183b § 2 i art. 183c K.p.).
Ponadto nie stanowią dyskryminacji działania pracodawcy podejmowane przez określony czas, które mają na celu wyrównywanie szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników - m.in. w zakresie warunków wynagradzania (tzw. dyskryminacja pozytywna).
Z sytuacji przedstawionej w pytaniu wynika, że wskazane powyżej przesłanki dozwolonego zróżnicowania warunków zatrudnienia pracowników raczej nie występują. Planowane przyznanie nowemu pracownikowi świadczeń, do których będzie miał prawo tylko on, może więc budzić wątpliwości. W razie uznania, że zapisy umowy o pracę w zakresie tych świadczeń dyskryminują innych pracowników, będą one nieważne z mocy prawa. Ponadto pracodawca naraża się na wypłatę dyskryminowanemu pracownikowi odszkodowania za złamanie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Dolna granica tego odszkodowania jest równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, a więc w 2018 r. wynosi co najmniej 2.100 zł.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|