Warunki płacowe w przepisach zakładowych
Zatrudniamy 65 pracowników. Taki stan zatrudnienia powstał w naszym zakładzie dopiero w styczniu 2018 r., przedtem pracowało u nas poniżej 50 pracowników. Nie utworzyliśmy dotąd regulaminów zakładowych, mimo że na dzień 1 stycznia br. przekroczyliśmy próg 50 pracowników. Czy będziemy musieli posiadać te regulaminy, jeżeli wszystkie warunki płacowe określimy w umowach o pracę?
TAK. Ewentualne wprowadzenie wszystkich warunków płacowych do indywidualnych umów o pracę nie uchyli obowiązku utworzenia regulaminu pracy i wynagradzania (przy założeniu, że pracodawca, o którym mowa w pytaniu nie jest objęty układem zbiorowym pracy). Przy tworzeniu tych regulaminów nie jest ważny stan zatrudnienia ustalany na dzień 1 stycznia danego roku. Stan zatrudnienia dla potrzeb określenia, czy dany pracodawca ma obowiązek posiadania wspomnianych regulaminów ustala się bez odniesienia do konkretnej daty.
Najczęściej spotykanymi zakładowymi aktami płacowymi są regulaminy wynagradzania. Stosowane są także, choć rzadziej, układy zbiorowe pracy. Regulamin wynagradzania ma za zadanie określić warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w danym zakładzie (art. 772 § 1 i 2 K.p.). W treści regulaminu powinny zostać określone szczegółowe warunki wynagradzania obowiązujące u danego pracodawcy, w tym postanowienia określające:
- formy wynagradzania,
- poszczególne składniki wynagrodzenia za pracę oraz ich wysokość,
- zasady wypłaty wynagrodzenia.
Najczęściej w regulaminach zamieszcza się postanowienia dotyczące wynagrodzenia zasadniczego (podstawowego) oraz składników uzupełniających, takich jak premie czy prowizje. W regulaminie wynagradzania można ponadto uregulować zasady wypłacania dodatków, np. funkcyjnych, stażowych, za warunki szkodliwe oraz składników wypłacanych w dłuższych odcinkach czasowych, jak np. premii kwartalnych czy nagród jubileuszowych.
Regulamin wynagradzania nie może zawierać zapisów mniej korzystnych dla pracownika niż wynika to z przepisów ustawowych.
Regulaminy zakładowe, w tym wynagradzania, obowiązują do czasu objęcia pracowników układem zbiorowym pracy. Jeżeli pracodawca nie zawrze takiego układu (z zakładową lub ponadzakładową organizacją związkową), musi stworzyć regulamin wynagradzania, o ile jego stan zatrudnienia osiągnie 50 pracowników. Uzyskanie takiej liczby zatrudnionych, bez względu na to w jakim momencie roku to nastąpi, zobowiązuje pracodawcę do podjęcia niezwłocznych działań w kierunku utworzenia regulaminów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|