Minimalna stawka godzinowa w 2018 r.
Minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców i osób świadczących usługi jest stosunkowo nową instytucją (obowiązującą od 1 stycznia 2017 r.). Przepisy dotyczące tej stawki zawarte są w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Gwarantuje ona minimalną stawkę wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w ramach umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług.
Wysokość minimalnej stawki godzinowej w danym roku kalendarzowym jest przedmiotem rozmów Rady Dialogu Społecznego, na którą składają się strony: pracowników, pracodawców oraz strona rządowa. Przy czym Rada Ministrów przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycję minimalnej stawki godzinowej w kolejnym roku. Jeżeli Rada nie dojdzie w tym zakresie do porozumienia, ustalenia minimalnej stawki godzinowej dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Wysokość minimalnej stawki godzinowej jest corocznie waloryzowana o wskaźnik wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonej na rok następny, przez wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w roku, w którym odbywają się negocjacje.
Wypłata wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej może nastąpić tylko w formie pieniężnej. Jeżeli umowa zlecenia zostanie zawarta na okres dłuższy niż 1 miesiąc, wypłata wynagrodzenia powinna mieć miejsce co najmniej raz w miesiącu.
Z wymogiem zachowania stawki minimalnej dla zleceniobiorcy wiąże się obowiązek ustalenia w umowie zlecenia sposobu potwierdzania liczby godzin wykonywania zlecenia. W przypadku gdy strony nie poczynią takich ustaleń w umowie, zleceniobiorca jest zobowiązany do przedkładania informacji o liczbie godzin wykonania zlecenia - w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia. Informacja może być przygotowana w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.
Minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorcy i świadczącego usługi w 2018 r. wynosi 13,70 zł za godzinę.
Komu nie przysługuje stawka minimalna? Regulacje dotyczące minimalnej stawki godzinowej nie dotyczą umów zlecenia i o świadczenie usług, jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usługi decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne (art. 8d ust. 1 pkt 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Ponadto minimalna stawka godzinowa nie znajduje zastosowania w stosunku do umów:
Wyłączenia dotyczące umów "opiekuńczych" dotyczą przypadków, gdy ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi świadczone są nieprzerwanie przez okres przekraczający dobę. Minimalna stawka godzinowa nie dotyczy też, co do zasady, usług polegających na opiece nad grupą podczas wypoczynku lub wycieczek, a także usług opieki nad osobą niepełnosprawną lub w podeszłym wieku, jeżeli opiekun zamieszkuje wspólnie z podopiecznym w jego mieszkaniu czy domu. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|