Forma ewidencjonowania liczby godzin pracy na zleceniu
Chcemy zatrudnić kilku zleceniobiorców. Czy istniej wzór zapisu, który należy zamieścić w tej umowie, dotyczący sposobu przedstawiania informacji o liczbie godzin pracy na zleceniu? Czy można ustalić te sprawy ustnie?
Ustawodawca wprowadzając obowiązek wypłaty minimalnej stawki godzinowej nie narzucił jednolitego sposobu potwierdzania liczby przepracowanych godzin w skali miesiąca. Zgodnie bowiem z art. 8b ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, to strony umowy zlecenia lub o świadczenie usług powinny w umowie określić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Przyjęte przez strony formy potwierdzania liczby godzin pracy na zleceniu mogą być różne - od prostego oświadczenia zleceniobiorcy wskazującego tę liczbę czy podania liczby godzin pracy na zleceniu w rachunku za zlecenie, poprzez bardziej rozbudowaną ewidencję (patrz przykład ewidencji godzin pracy na zleceniu).
W sytuacji gdy postanowienia umownego nie będzie, obowiązuje zasada, że to wykonujący zlecenie (świadczący usługi) w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia sam przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług. Wzór takiej informacji można znaleźć na stronie www.druki.gofin.pl, w dziale Prawo pracy.
W przypadku ustnych umów zlecenia podmiot zatrudniający przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia powinien potwierdzić drugiej stronie umowy w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby przepracowanych godzin. Nie wystarczą więc wyłącznie ustne uzgodnienia między stronami. Przy braku pisemnego potwierdzenia stosuje się wcześniej opisaną regułę, zgodnie z którą to wykonujący zlecenie będzie samodzielnie przed terminem wypłaty przekazywał informację o liczbie przepracowanych godzin.
Należy podkreślić, że potwierdzanie liczby przepracowanych godzin nie musi następować na piśmie, gdyż przepisy dopuszczają również formę elektroniczną i formę dokumentową (art. 772 i 773 Kodeksu cywilnego). Zgodnie z art. 772 K.c. do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Dokument jest przy tym rozumiany bardzo szeroko, gdyż zgodnie z art. 773 K.c. jest nim każdy nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jego treścią. Istotne jest to, że przy tak rozumianym dokumencie nie jest potrzebny ani podpis własnoręczny, ani elektroniczny, a wystarczy, że można zidentyfikować autora. Oznacza to, że może to być oświadczenie woli wysłane pocztą elektroniczną bądź utrwalone fonicznie czy też wideofonicznie.
Dokumenty umożliwiające weryfikację liczby przepracowanych godzin muszą być przechowywane przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne. Obowiązek archiwizowania i przechowywania tych dokumentów ciąży na zleceniodawcy.
Przykładowy wzór ewidencji godzin wykonywania zlecenia
Rozliczenie liczby godzin wykonania usług do umowy zlecenia nr....1/2018......w......styczniu 2018 r. Zleceniobiorca...Grzegorz Turowski...
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|