Dopuszczalność potrącenia z minimalnej stawki godzinowej
Zatrudniamy zleceniobiorców. Do tej pory część z nich rozliczała się z nami poprzez potrącenie poniesionych przez nas kosztów, np. z tytułu zapewnienia odzieży roboczej. Czy w sytuacji gdy stawka wynagrodzenia zleceniobiorcy wypłacana jest według przepisów o minimalnym wynagrodzeniu możemy dokonać potrącenia z ich wynagrodzenia? Czy można dokonać potrącenia kary umownej w przypadku nieterminowego wykonania zlecenia?
Minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na umowy zlecenia i o świadczenie usług wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która generalnie dotyczy wynagrodzenia przysługującego pracownikowi etatowemu. Należy jednak pamiętać, że umowy zlecenia i o świadczenie usług mają charakter cywilnoprawny i generalnie nie podlegają ochronie na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Niemniej ryzyko związane z niewypłacaniem przez zleceniodawców minimalnej stawki godzinowej, oprócz konieczności zapłaty wynagrodzenia według tej stawki i możliwej interwencji Państwowej Inspekcji Pracy, wiąże się z ryzykiem nałożenia grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł. Przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia zleceniobiorców nie regulują, co prawda, możliwości dokonywania potrąceń, jednak zastosowanie w tym przypadku znajdują przepisy ogólne Kodeksu cywilnego. Z uwagi na zawartą w jego przepisach zasadę swobody umów, potrącenie z wynagrodzenia zleceniobiorcy jest, co do zasady, możliwe, jeżeli wynika z treści zawartej umowy, także gdy powoduje wypłatę wynagrodzenia poniżej stawki minimalnej. Potrącenie o charakterze jednorazowym, czy poparte pewnymi okolicznościami, np. opóźnienie w terminie wykonania zlecenia, uzasadnia naliczenie zleceniobiorcy kary umownej i potrącenie jej z jego wynagrodzenia. Podobnie uzasadnione jest potrącenie za zapewnienie odzieży roboczej.
Należy jednak zastrzec, że jeżeli potrącenie stosowane będzie cyklicznie, np. stałej kwoty co miesiąc za zapewnienie narzędzi do wykonania zlecenia, to takie działanie stanowi obejście przepisów o minimalnej stawce godzinowej. Systematyczne dokonywanie takich potrąceń może spowodować interwencję Państwowej Inspekcji Pracy i doprowadzić do nałożenia grzywny na zleceniodawcę.
Podstawa prawnaUstawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108)
Ustawa z dnia 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|