Zmiany w składkach ZUS od 2018 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 6 (1463) z dnia 18.01.2018
Fundusz Pracy od pensji za grudzień wypłaconej w styczniu
Zakład pracy dokonuje wypłat wynagrodzeń pracownikom w terminie do 10. dnia następnego miesiąca. Osiem osób ma ustalone wynagrodzenie miesięczne na poziomie minimalnego. Czy w takiej sytuacji od wynagrodzenia należnego za grudzień 2017 r., lecz wypłaconego im w styczniu 2018 r. w kwocie niższej niż obowiązująca w tym roku kwota minimalnej płacy, powinniśmy naliczyć za nie składkę na Fundusz Pracy?
TAK. Jeżeli zakład pracy wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc na początku kolejnego miesiąca, przy ustalaniu istnienia obowiązku naliczenia składek na FP w styczniu nie należy przyjmować kwoty wynagrodzenia minimalnego obowiązującej w nowym roku. W takiej sytuacji należy przyjąć kwotę wynagrodzenia minimalnego obowiązującą w miesiącu, za który przysługuje wynagrodzenie (w omawianym przypadku z grudnia 2017 r.).
Składki na FP generalnie naliczane są za osoby, których podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiada, w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Tak wynika z art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.). Obowiązek naliczania składek na FP powiązany jest więc ściśle z kwotą wynagrodzenia minimalnego. Kwota ta ustalana jest corocznie, a jej zmiana następuje z dniem 1 stycznia. Dlatego też przełom roku jest tak ważny dla płatników opłacających składki na wspomniany Fundusz.
W 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2.100 zł. Należy przypomnieć, iż od 1 stycznia 2017 r. przestały obowiązywać przepisy stanowiące, że wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego I roku pracy nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od tego dnia wysokość minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy dotyczy więc wszystkich pracowników zatrudnionych na pełny etat, także tych w I roku swojej pracy zawodowej.
Warto dodać, że płatnicy składek często mają wątpliwości w przypadku umów zlecenia (w pełni oskładkowanych) zawartych w danym roku, z których wynagrodzenia mają być wypłacone jednorazowo w roku następnym. Dotyczą one tego, czy przy ustalaniu obowiązku naliczania składek na FP należy przyjąć kwotę wynagrodzenia minimalnego z roku, w którym umowa została zawarta, czy też z roku, w którym wynagrodzenie ze zlecenia zostało zapłacone. W takim jednak przypadku bierze się pod uwagę kwotę obowiązującą w dniu wypłaty.
Wskazane zasady nie dotyczą osób, które mocą ustawy o promocji zatrudnienia, wyłączone są z obowiązku naliczania za nie składek na FP (patrz ramka).
Składek na FP i FGŚP nie opłaca się m.in. za:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|