Zatrudnianie cudzoziemców - Dodatek nr 4 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 4 (502) z dnia 10.02.2020
ZEZWOLENIE NA PRACĘ SEZONOWĄ
Zezwolenie na pracę sezonową znajduje się w obrocie prawnym od 1 stycznia 2018 r. Jest to skutek wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego (Dz. Urz. UE L 94 z 28.03.2014), dalej dyrektywy o pracy sezonowej. Już sama nazwa tego zezwolenia wskazuje, że nie mogą o nie wystąpić wszyscy zatrudniający. Decyduje tutaj charakter prowadzonej przez nich działalności. Jeśli spełniają ten warunek, mogą wnioskować o zezwolenie dla obywateli wszystkich państw spoza Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Są dwie ścieżki ubiegania się o zezwolenie na pracę sezonową:
- krajowa - wymagająca jedynie złożenia wniosku bez dodatkowych obowiązków, stosowana wobec cudzoziemca przebywającego już w Polsce na podstawie tytułu pobytowego z prawem do pracy, tj. właściwej wizy, karty pobytu, paszportu biometrycznego lub stempla w paszporcie,
- zagraniczna - związana ze znacznie zwiększoną liczbą obowiązków po stronie zatrudniającego, stosowana wobec cudzoziemca, który będzie ubiegał się o wizę w celu pracy sezonowej lub zamierza wjechać do Polski w ramach ruchu bezwizowego w celu świadczenia pracy sezonowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|