Przychody mające wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń
Prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby (art. 104 ustawy emerytalnej).
Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności, a także osiąganie przychodów z tytułu działalności wykonywanej za granicą. Powyższe stosuje się również do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury lub renty albo wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu. Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń nie mają wpływu honoraria z tytułu działalności twórczej i artystycznej.
Ważne: Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalnych lub rentowych wpływają przychody z tytułu działalności rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych bądź też dających do nich prawo, niezależnie od tego, czy emeryt bądź rencista z tego prawa skorzysta. |
Przy ustalaniu przychodu mającego wpływ na zawieszenie bądź zmniejszenie świadczeń zarobkujących emerytów i rencistów uwzględnia się przychód w kwotach przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru emerytur i rent. Podstawę wymiaru emerytury i renty stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. A zatem, przy ustalaniu przychodu mającego wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń zarobkujących emerytów lub rencistów z ww. działalności, przyjmuje się przychód w kwotach przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Podkreślenia wymaga, że przy ustalaniu przychodu mającego wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia, ustawa emerytalna nakazuje uwzględniać także kwoty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy oraz kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego, zwanych dalej kwotami pobranych zasiłków.
Otrzymywane przez emerytów i rencistów przychody z działalności nieobjętej obowiązkowymi (dobrowolnymi) ubezpieczeniami społecznymi nie mają wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń. Do przychodów tych można zaliczyć przychody z tytułu "samoistnej" umowy o dzieło, z praw autorskich i patentowych, darowizn, zapomóg, wynajmu lub dzierżawy nieruchomości (lokalu), jeżeli wynajem lub dzierżawa nie stanowią przedmiotu działalności gospodarczej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|