Wypowiedzenie zmieniające
Wypowiedzenie zmieniające może być złożone jedynie przez pracodawcę, co oznacza, że pracownik nie może skutecznie dokonać takiej czynności prawnej. Przepis art. 42 K.p. wyraźnie stanowi o wypowiedzeniu przez pracodawcę dotychczasowych warunków zatrudnienia pracownikowi oraz skutkach nieprzyjęcia przez pracownika zaproponowanych przez pracodawcę nowych warunków pracy i płacy.
Złożenie wypowiedzenia zmieniającego przez pracownika jest więc niedopuszczalne (por. wyrok SN z 26 czerwca 2012 r., sygn. akt II PK 277/11, OSNP 2013/13-14/154), a przez to działanie takie, jako czynność prawna niemożliwa, nie może być traktowane jako oświadczenie woli pracownika. To z kolei powoduje, że pracodawca będący adresatem pisma w tej sprawie nie może uznać go za wiążące i wywodzić z niego skutków prawnych w postaci rozwiązania umowy z upływem okresu wypowiedzenia. Przypadek, w którym pracodawca, pozostając w błędnym przekonaniu, że umowa uległa rozwiązaniu w następstwie wypowiedzenia zmieniającego dokonanego przez pracownika, nie dopuszcza go do pracy, musi być kwalifikowany jako zerwanie umowy i nieuzasadnione naruszenie gwarancji zatrudnienia. Brak umocowania prawnego dla złożenia wypowiedzenia zmieniającego przez pracownika powoduje, że w takich sytuacjach Sąd Najwyższy zaleca odpowiednie zastosowanie przepisów o wygaśnięciu stosunku pracy. W praktyce oznacza to, że były pracownik nie powinien występować o ustalenie istnienia stosunku pracy i wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, lecz może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania z powołaniem się przez analogię na art. 56 i następne K.p. w związku z art. 67 K.p.
Przykład |
Chroniony członek związku zawodowego prowadził z pracodawcą korespondencję, w której domagał się ograniczenia jego zakresu obowiązków w związku z częściowym zwolnieniem od pracy wynikającym z pełnionej funkcji. Pracodawca już wcześniej chciał rozwiązać z nim umowę, więc potraktował ostatnie z pism pracownika jako wypowiedzenie zmieniające warunki zatrudnienia, które w razie braku zgody pracodawcy na nowe warunki doprowadziło w jego ocenie do rozwiązania stosunku pracy. W związku z tym po okresie wypowiedzenia pracodawca nie dopuścił pracownika do pracy. Pracownik może w takim przypadku skutecznie domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania w oparciu o art. 56 w związku z art. 67 K.p.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|