Dane pozyskiwane dla potrzeb postępowania powypadkowego
Stosownie do postanowień art. 234 § 1 K.p., w razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
Sposób i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposób ich dokumentowania określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w tej sprawie (Dz. U. nr 105, poz. 870). Przepisy tego aktu prawnego zobowiązują pracodawcę zatrudniającego pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, aby po uzyskaniu zawiadomienia o zdarzeniu powołał zespół powypadkowy (co do zasady składający się z pracownika służby bhp oraz społecznego inspektora pracy), którego zadaniem jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku oraz sporządzenie - nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku - protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Wzór protokołu określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2019 r. w tej sprawie (Dz. U. poz. 1071).
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 14 maja 2009 r. (sygn. akt II PK 282/08), ustalenie wypadku przy pracy jest prawem pracownika i jednocześnie obowiązkiem pracodawcy, niezależnie od tego, czy pracownik będzie dochodził świadczeń z ustawy wypadkowej. Wypadek przy pracy nie jest zdarzeniem prawnie obojętnym dla pracodawcy i dla pracownika.
Ustalając okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy zespół powypadkowy jest obowiązany m.in. do wysłuchania wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, a także zebrania informacji dotyczących zdarzenia od świadków.
W myśl art. 6 ust. 1 lit. c RODO, przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem, gdy jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Z uwagi na to, że obowiązek przeprowadzenia postępowania powypadkowego oraz sporządzenie dokumentacji powypadkowej wynika bezpośrednio z przepisów prawa, pracodawca ma podstawę prawną do przetwarzania tych danych bez konieczności uzyskiwania przez poszkodowanego (świadków) specjalnej zgody na ich przetwarzanie.
Uwaga! Wynikający z przepisów prawa obowiązek przeprowadzenia postępowania powypadkowego jest podstawą do przetworzenia informacji o zdrowiu pracownika (dane szczególnej kategorii), co wynika z art. 9 ust. 2 lit. b RODO.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|