Ograniczenia związane z zawieraniem kolejnych umów o pracę
Prawo pracy reglamentuje zawieranie niektórych rodzajów umów o pracę.
Stosunkiem pracy na okres próbny można się związać na czas nieprzekraczający 3 miesięcy, w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania określonego rodzaju pracy, a ponowne jej zawarcie z tą samą osobą jest możliwe po spełnieniu przesłanek wymienionych w art. 25 § 3 K.p., czyli gdy umowa jest nawiązywana w celu:
- wykonywania innego rodzaju pracy albo
- wykonywania tego samego rodzaju pracy, pod warunkiem że od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę minęły co najmniej 3 lata (na tych zasadach dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny).
W przypadku umów na czas określony ograniczenie dotyczy okresu zatrudnienia, który pomiędzy tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy oraz liczby umów, która nie może być większa niż 3. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż wskazany lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie tego okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Tego rodzaju przekształcenie w umowę na czas nieoznaczony nie wymaga żadnych działań ani ze strony pracownika, ani ze strony pracodawcy (podpisywania nowych umów, aneksów itp.). Następuje ono z mocy samego prawa, a zmiana stanu prawnego powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w dokumentacji pracowniczej. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest ujawnienie rodzaju umowy o pracę, od dnia jej przekształcenia się, należy wpisać "czas nieokreślony".
Uwaga! Staż zakładowy, który decyduje między innymi o terminie przekształcenia umowy o pracę w stosunek na czas nieoznaczony zlicza się zgodnie z art. 114 K.c. Przepis ten stanowi, że jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści.
Przykład |
Pracownica została zatrudniona na podstawie umów o pracę od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r., a następnie od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Ostania z wymienionych została przedłużona aneksem do dnia 31 grudnia 2021 r. W dniu 1 listopada 2021 r. stosunek pracy z pracownicą przekształcił się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony.
Przykład |
Pracownik był zatrudniony przez łączny okres 20 miesięcy, tj. 12 miesięcy w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. oraz 7 miesięcy i 30 dni w terminie od 2 maja 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. (co przy zastosowaniu zasady wynikającej z art. 114 K.c. daje 8 miesięcy). Z powyższego wynika, że aby nie przekroczyć limitów, z pracownikiem można podpisać jeszcze jedną umowę na maksymalnie 13 miesięcy.
Przepisu o maksymalnym okresie zatrudnienia na umowę na czas określony nie stosuje się, jeżeli umowa została zawarta:
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- w sytuacji, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,
jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy. Nie ma on również zastosowania w razie przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu zgodnie z art. 177 § 3 K.p.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|