Dyżury pracownicze
Z czasem pracy powiązane są bardzo ściśle dyżury pracownicze, które są uregulowane w różny sposób w zależności od grupy zawodowej, gdyż poza kodeksowym dyżurem odrębne przepisy w tym zakresie dotyczą pracowników podmiotów leczniczych oraz kierowców.
Kodeks pracy dzieli dyżury pracownicze, czyli okresy pozostawania w gotowości do wykonywania umówionej pracy przypadające poza normalnymi godzinami jej świadczenia, na pełnione w miejscu pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę oraz na dyżury domowe (art. 1515 § 1 i 3 K.p.). Kwalifikacja danego dyżuru decyduje o sposobie jego rekompensaty, gdyż czas wolny lub w razie braku możliwości jego udzielenia, wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika należą się pod warunkiem, że dyżur był pełniony w miejscu wyznaczonym przez zatrudniającego.
Choć czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu pracy w zakresie, w jakim pracownik nie został wezwany do wykonywania zadań, nie może on uszczuplać przysługującego pracownikowi okresu odpoczynku.
Uwaga! Sąd Najwyższy wyroku w wyroku z 9 grudnia 2011 r. (sygn. akt II PK 115/11 OSNP 2013/9-10/103) stwierdził, że czas pełnienia dyżuru "pod telefonem" nie może być kwalifikowany jako okres odpoczynku, gdyż nawet jeśli nie zostanie on uznany za dyżur domowy lub pełniony przez pracownika w innym miejscu, nie może naruszać przepisów o nieprzerwanych odpoczynkach dobowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|