Wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje do niego prawo wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 K.p.). Takim przepisem jest między innymi art. 92 § 1 K.p., w myśl którego za czas niezdolności pracownika do pracy:
- wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu,
- wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pierwszym myślniku, pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
Ponadto pracownikowi, który nie świadczy pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia między innymi:
- w okresie wypowiedzenia umowy o pracę na poszukiwanie pracy (art. 37 K.p.),
- na opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 14 (art. 188 K.p.),
- w celu wzięcia udziału w rozmaitych uroczystościach i wydarzeniach rodzinnych (§ 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz. U. z 2014 r. poz. 1632, dalej rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności),
- w celu wzięcia udziału w posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze strony lub świadka (§ 8 rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności).
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie:
- urlopu wypoczynkowego,
- zwolnień od pracy w celu wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 3 K.p.) oraz
- przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych, a także badań okresowych i kontrolnych (art. 229 § 3 K.p.), badań lekarskich w okresie ciąży (art. 185 § 2 K.p.).
Prawa do wynagrodzenia nie tracą również pracownicy będący honorowymi krwiodawcami (§ 12 rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności) oraz członkowie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego (§ 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|