Odpowiedzialność materialna
Kodeks pracy wyczerpująco normuje odpowiedzialność materialną pracowników i są to reguły nieco odmienne od rozwiązań przyjętych w Kodeksie cywilnym, przy czym fundamentalne zasady wynikające z celu jakiemu służy odszkodowanie są takie same bez względu na podstawę prawną.
Sposób naprawienia szkody określony w Kodeksie pracy jest zróżnicowany i zależy od rodzaju zawinienia pracownika. Zatrudniony, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wyrządził pracodawcy szkodę nieumyślnie, ponosi odpowiedzialność materialną tylko za stratę rzeczywistą (art. 115 K.p.) i co do zasady, do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia. Natomiast w stosunku do szkody spowodowanej umyślnie, o której mowa w art. 122 K.p., oraz szkody za mienie powierzone określonej w art. 124 K.p. przewiduje się jej naprawienie w pełnej wysokości, co oznacza zarówno stratę rzeczywistą, jak i utraconą korzyść, której pracodawca mógł się spodziewać, gdyby pracownik nie wyrządził mu szkody (por. uchwała SN z 29 grudnia 1975 r., sygn. akt V PZP 13/75, OSNC 1976/2/19).
Sposób naprawienia szkody zależy od wyboru poszkodowanego (tu pracodawcy), bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego (jeżeli istnieje taka możliwość), bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania należy ustalić według cen z daty jej zaistnienia, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili (art. 363 § 1 i 2 K.c. w zw. z art. 300 K.p.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|