Potrącenia z wynagrodzeń pracowników - ustalenie kwot wolnych
Co jakiś czas przychodzą do zakładu pracy komornicze zajęcia wynagrodzeń za pracę podległych pracowników. Najczęściej dotyczą one niespłaconych kredytów i pożyczek. Przy ich dokonywaniu stosujemy kwoty wolne od potrąceń. Jakie obowiązują zasady ustalania kwot wolnych?
Przepisy Kodeksu pracy nie pozwalają na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownika w dowolnym zakresie. Określają granice tych potrąceń oraz ustanawiają kwoty wolne od potrąceń. Wymóg zachowania kwoty wolnej dotyczy wszystkich rodzajów potrąceń, z wyjątkiem tych o charakterze alimentacyjnym. |
Kwoty wolne oblicza się na podstawie obowiązującego w danym roku kalendarzowym minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę pracownika pełnoetatowego wynosi 1.850 zł, a w pierwszym roku pracy 1.480 zł.
Zgodnie z art. 871 Kodeksu pracy, wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- 75% wymienionego wynagrodzenia - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
- 90% ww. wynagrodzenia - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 K.p.
W przypadku potrąceń należności niewymienionych w art. 87 § 1 i 7 K.p., tzw. potrąceń dobrowolnych, dokonywanych na podstawie pisemnej zgody pracownika, kwotą wolną od potrąceń jest, zgodnie z art. 91 K.p., kwota:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa powyżej - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
- 80% tej kwoty - przy potrącaniu innych należności.
Przy ustalaniu kwot wolnych od potrąceń, oprócz obciążeń składkowo-podatkowych, odlicza się, na podstawie stanowiska Ministra Pracy i Polityki Społecznej, również składkę zdrowotną.
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy (art. 871 § 2 K.p.). Kolejność ich ustalenia jest następująca:
- obliczenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę stosownie do wymiaru czasu pracy pracownika,
- dokonanie odliczeń składkowo-podatkowych.
Takie zasady ustalania kwot wolnych dla niepełnoetatowców wynikają ze stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyrażonego w piśmie z dnia 7 stycznia 2014 r.
W kwestii ustalania kwoty wolnej dla pracownika w pierwszym roku pracy wypowiedział się Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy. Uznał on, że oblicza się ją na podstawie wynagrodzenia minimalnego przysługującego w tym okresie. Zatem podstawę do ustalenia kwoty wolnej w pierwszym roku pracy stanowi 80% wynagrodzenia minimalnego (pismo znak: GPP-416-4560-465/07/PE). Inaczej uważa jednak Ministerstwo Pracy. Zdaniem resortu pracy, nie ma podstaw do różnicowania wysokości kwoty wolnej w zależności od tego, czy chodzi o pierwszy, czy o kolejne lata zatrudnienia.
Wysokości kwot wolnych od potrąceń dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl w dziale Prawo pracy |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|