Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym jest ograniczona. Nie może ona przekroczyć limitu, który odpowiada 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach - jeśli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone.
WAŻNE: Roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2016 r. wynosi 121.650 zł.
Przypomnijmy, że płatnik (tu: pracodawca) nalicza i opłaca za ubezpieczonego (tu: pracownika) składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od pełnej podstawy wymiaru (obowiązującej w danym miesiącu) do momentu osiągnięcia przez ubezpieczonego rocznego jej limitu. Zaprzestaje dalszego naliczania i opłacania tych składek po osiągnięciu przez ubezpieczonego kwoty tego pułapu. Wówczas nie nalicza ich już do końca danego roku kalendarzowego.
Zasadę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stosuje się również przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP), co wynika z art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 965 ze zm.). Wobec tego składkę tę należy naliczać (za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) od pełnej podstawy wymiaru (obowiązującej w danym miesiącu) do momentu osiągnięcia przez ubezpieczonego kwoty rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pracodawca zaprzestaje natomiast opłacania składki na FEP za pracownika wykonującego prace szczególne, jeżeli jego roczny przychód (podlegający oskładkowaniu) osiągnie górną granicę rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych.
Nie należy natomiast stosować rocznego limitu w podstawie wymiaru składek na wszystkie pozostałe ubezpieczenia społeczne, tj. ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Nie bierze się go także pod uwagę przy naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na FP i FGŚP. Oznacza to, że po osiągnięciu kwoty rocznego ograniczenia pracodawca nalicza i odprowadza składki na wymienione ubezpieczenia i Fundusze od pełnej podstawy ich wymiaru.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|