Pensja nieodebrana w terminie - rozliczenie składek w drukach ZUS
Wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacamy pracownikom w kasie zakładu w ostatnim dniu roboczym tego miesiąca. Jedna z zatrudnionych w firmie osób przebywała na urlopie wypoczynkowym od 22 sierpnia do 2 września 2016 r. Z tego względu wynagrodzenie należne za sierpień br. pobrała w dniu 5 września 2016 r. (31 sierpnia br. wynagrodzenie pracownika było już postawione do jego dyspozycji). Składki ZUS od kwoty tej wypłaty rozliczyliśmy w ZUS RCA za sierpień br. Czy postąpiliśmy prawidłowo?
Tak. W omawianej sytuacji zakład pracy postąpił prawidłowo, rozliczając składki ZUS w drukach rozliczeniowych sporządzonych za pracownika za sierpień 2016 r. |
Zasadą jest, że dla każdego ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o PDOF (np. pracownika), płatnik składek (np. pracodawca) ma obowiązek wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA oraz deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA należne składki ZUS od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji pracownika wypłat - od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego dokumenty te dotyczą. Tak wynika z § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS (Dz. U. nr 78, poz. 465 ze zm.).
Zatem składki ZUS nalicza się nie tylko od przychodów wypłaconych, ale również postawionych do dyspozycji pracownika (np. do odbioru gotówką w kasie firmy). Przy czym pod pojęciem "postawienie do dyspozycji" w przypadku wypłat dokonywanych w kasie zakładu rozumie się, że pracownik ma możliwość dysponowania należnym mu wynagrodzeniem, a więc w omawianym przypadku - możliwość pobrania go w kasie zakładu pracy. Pracownik powinien mieć możliwość dysponowania należnym mu wynagrodzeniem nie później niż w terminie ustalonym i obowiązującym u danego pracodawcy zgodnie z regulaminem i zasadami wynagradzania.
W pytaniu wskazano, iż wynagrodzenie za sierpień 2016 r. zostało postawione pracownikowi do wypłaty (postawione do jego dyspozycji w kasie zakładu) w dniu 31 sierpnia br. Niezależnie więc od tego, czy pracownik faktycznie je odebrał w tym dniu, czy uczynił to w terminie późniejszym (tak jak ma to miejsce w przypadku opisanym w pytaniu, tj. w dniu 5 września br.), od kwoty tej wypłaty pracodawca powinien był naliczyć składki ZUS (społeczne i zdrowotną oraz ewentualnie na FP i FGŚP). Ich rozliczenia należało dokonać w dokumentach rozliczeniowych sporządzanych za pracownika za miesiąc sierpień br. (a nie w miesiącu, w którym pracownik wynagrodzenie to faktycznie odebrał).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|