Wynagrodzenie wpłacane na rachunek bankowy - moment powstania przychodu u pracownika
Przychód u pracowników otrzymujących wynagrodzenie wpłacane na rachunek bankowy powstaje w momencie wypływu środków pieniężnych z konta bankowego pracodawcy. Sam moment złożenia przelewu nie jest jeszcze postawieniem wynagrodzenia do dyspozycji pracownika. |
Na wstępie przypomnijmy, że zgodnie z art. 86 Kodeksu pracy:
- pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy,
- wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy,
- obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
W świetle powyższego, jeśli formy wypłaty wynagrodzenia nie reguluje układ zbiorowy pracy, to pracodawca może przekazywać wynagrodzenie na rachunek bankowy pracownika tylko wówczas, gdy posiada jego pisemną zgodę.
Zważywszy na fakt, że pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie, koszty związane z taką wypłatą (także koszty przelewu) obciążają pracodawcę.
Moment powstania przychodu uregulowany jest w art. 11 ustawy o PDOF. Zgodnie z tym przepisem, przychodami (z zastrzeżeniem art. 14-15 - dotyczą one przychodów z działalności gospodarczej i przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 - dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, art. 25b - chodzi o przychody z nieujawnionych źródeł i art. 30f - chodzi o zagraniczne spółki kontrolowane) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
WAŻNE: Przychód z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika (tu: pracownika).
W pojęciu "postawienia do dyspozycji" nie ma rozbieżności. Jednolicie uważa się, że jest to moment wypłaty i obciążenia rachunku bankowego pracodawcy. Nie jest to dzień otrzymania środków na konto bankowe pracownika. Takie też stanowisko zajmują organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 lipca 2014 r., nr IPPB2/415-372/14-2/LS:
"(...) Zasadny zatem będzie pogląd, iż za moment uzyskania przychodu ze stosunku pracy należy przyjąć moment wypłaty (obciążenia rachunku), a nie dzień, w którym wynagrodzenie wpłynie na rachunek pracownika. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|