Koszty uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń i składek ZUS od tych wynagrodzeń
Kwestie związane z zaliczaniem do kosztów uzyskania przychodów należności pracowników ze stosunku pracy określone zostały w art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP oraz art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o PDOF. W myśl tych przepisów, wynagrodzenia pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi ww. wynagrodzenia będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników.
Przykład 1
Zgodnie z regulaminem wynagradzania, pracodawca wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenia za dany miesiąc do 10-go następnego miesiąca. Ponieważ wynagrodzenia pracowników za wrzesień br. zostaną wypłacone 10 października br., tj. zgodnie z terminem określonym w regulaminie wynagradzania, pracodawca może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca września br. |
Składki ZUS od wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez pracodawcę, składki na FP oraz na FGŚP (o ile oczywiście pracodawca jest zobowiązany do ich zapłaty) zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który ww. wynagrodzenia są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone:
- z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
- z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.
W razie uchybienia powyższym terminom, składki są kosztem podatkowym z chwilą ich zapłaty do ZUS. Tak wynika z art. 15 ust. 4h, art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d ustawy o PDOP oraz art. 22 ust. 6bb, art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d ustawy o PDOF.
Przykład 2
Od wynagrodzenia, o którym mowa w przykładzie 1, pracodawca zapłaci składki ZUS:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|