Moment ujęcia w kosztach podatkowych premii uznaniowej
Spółka wypłaca swoim pracownikom premie miesięczne. Premie te mają charakter uznaniowy. O tym, kto z pracowników premię tę otrzyma i w jakiej wysokości, decyduje kierownik jednostki. Decyzję o przyznaniu premii kierownik podejmuje, wydając stosowne zarządzenie, po zakończeniu miesiąca, za który premia jest wypłacana. W żadnych dokumentach nie określono terminu wypłaty tych premii. W którym miesiącu premie te spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
W sytuacji, gdy termin wypłaty premii uznaniowej nie został określony, zasadne jest - naszym zdaniem - przyjąć, że premie te stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników. |
Wypłacane pracownikom premie uznaniowe należą do przychodów pracownika ze stosunku pracy. To oznacza, że premie te należy ujmować w kosztach uzyskania przychodów z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP. Zapisano tam m.in., że należności ze stosunku pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi, należności te stanowią koszty podatkowe w miesiącu ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika.
Jak wynika z powyższego, należności ze stosunku pracy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów:
- w miesiącu, za który są należne - jeśli zostaną wypłacone (postawione do dyspozycji pracownika) z dochowaniem terminu ich wypłaty,
- w miesiącu ich wypłaty (postawienia do dyspozycji pracownika) - jeśli zostały wypłacone po ww. terminach.
W pytaniu wskazano, że w żadnym dokumencie nie został określony termin wypłaty tej premii. Trudno zatem stwierdzić, czy premia ta została wypłacona w wymaganym terminie. Zwróćmy uwagę na wyrok WSA w Gdańsku z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Gd 960/13 (orzeczenie prawomocne). W wyroku tym sąd, odnosząc się do należności, których termin wypłaty nie został określony (termin przewidziany w przepisach prawa pracy, umowie lub innym stosunku prawnym łączącym strony) stwierdził, że wydatki te stanowią koszt podatkowy z chwilą faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji osób uprawnionych.
Jeżeli więc w sytuacji, o której mowa w pytaniu, termin wypłaty premii uznaniowej nie został określony, zasadne jest naszym zdaniem uznać, że premie te są kosztem podatkowym w miesiącu ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika.
Przykład
Zgodnie z regulaminem wynagradzania, kierownik jednostki przyznaje pracownikom premie uznaniowe. Decyzję o tym, kto otrzyma premię i w jakiej wysokości, podejmuje kierownik jednostki, wydając stosowne zarządzenie, po zakończeniu miesiąca, za który premia jest wypłacana. Termin wypłaty tych premii nie został określony w żadnych dokumentach. Dnia 5 września 2016 r. kierownik jednostki przyznał, w drodze zarządzenia, premię uznaniową 2 pracownikom, za sierpień br. Premia ta została wypłacona tym osobom 9 września br. Premia uznaniowa za sierpień br. stała się należna pracownikom we wrześniu br. Ponieważ nie został określony termin wypłaty tych premii, stanowią one koszt uzyskania przychodów w miesiącu ich wypłaty, tj. we wrześniu br. |
Dla celów bilansowych premie uznaniowe ujmowane są w księgach rachunkowych podobnie jak wynagrodzenie zasadnicze. Obciążają one zatem koszty działalności operacyjnej jednostki. Mogą być one księgowane np.:
- Wn
konto 40-4 "Wynagrodzenia", - Ma konto 23 "Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń" |
i równolegle: |
- Wn
odpowiednie konto zespołu 5, - Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów". |
Premie stanowią koszty bilansowe w miesiącu, którego dotyczą. Nie ma tu znaczenia termin wypłaty tych premii (por. art. 6 ustawy o rachunkowości).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|