Koszty uzyskania przychodów pracowników wykonujących tymczasowo pracę za granicą
Spółka oddelegowuje tymczasowo pracowników do pracy na terenie Niemiec (zwykle na trzy miesiące). Zapewnia im noclegi. Pracownicy ci w umowie o pracę - jako miejsce wykonywania pracy - mają wpisaną miejscowość w Niemczech, w której świadczą pracę. Czy do wynagrodzeń tych pracowników można stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów?
Nie. Podwyższone koszty mogą być stosowane, jeśli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. |
Podwyższone koszty uzyskania przychodów (wynoszą one 139,06 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1.668,72 zł) stosuje się w przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę. Tak stanowi art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOF. Podwyższone koszty mają za cel rekompensowanie zwiększonych wydatków na dojazdy do pracy.
Z pytania wynika, że pracownik nie dojeżdża do pracy, tylko został oddelegowany, a w umowie o pracę z nim zawartej ustalono - jako miejsce jej wykonywania - miejscowość w Niemczech. W takim przypadku należy uznać, że miejsce zamieszkania tego pracownika znajduje się w tej samej miejscowości co zakład pracy. Nie przysługują więc podwyższone koszty uzyskania.
Brak możliwości zastosowania podwyższonych kosztów potwierdza także orzecznictwo sądowe.
W podobnej kwestii NSA w wyroku z 3 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 30/14, odnosząc się do brzmienia art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOF orzekł, że ustawodawca wiąże prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów ze stałym lub czasowym zamieszkiwaniem w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się zakład pracy. Chodzi więc o miejscowość, w której rzeczywiście jest świadczona praca. Z kolei miejsce zamieszkania ma się wiązać z faktycznym przebywaniem, a nie zameldowaniem. Skoro zatem pracownicy czasowo zamieszkują w miejscu wykonywania pracy, to nie dojeżdżają do pracy, tym samym podwyższone koszty nie przysługują. NSA wskazał także, że do rekompensowania kosztów pracowników, jakie oni ponoszą w związku np. z dojazdem do Polski, służą przewidziane przez ustawodawcę diety, a nie podwyższone koszty uzyskania.
Przypomnijmy, że w przypadku oddelegowania do pracy za granicę ma zastosowanie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PDOF. Zgodnie z tym przepisem, wolna od podatku jest część przychodów pracowników przebywających czasowo za granicą i uzyskujących tam przychody m.in. ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety przysługującej pracownikowi sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|