Egzekucja należności z wynagrodzenia pracownika
Otrzymaliśmy z urzędu skarbowego tytuł wykonawczy dotyczący jednego z naszych pracowników. Jakich zapisów w księgach rachunkowych powinniśmy dokonać w związku z powyższym zajęciem? Nadmieniamy, że nie prowadzimy analityki do konta "Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń".
Uprawnienie organu egzekucyjnego, tutaj urzędu skarbowego, do ściągnięcia dochodzonej należności (wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi) z wynagrodzenia pracownika wynika z art. 72 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2016 r. poz. 599 ze zm.). Zgodnie z ww. przepisem, urząd skarbowy dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę przez przesłanie do pracodawcy zawiadomienia o zajęciu tej części wynagrodzenia, która nie jest zwolniona spod egzekucji. Jednocześnie urząd skarbowy wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał zajętej części wynagrodzenia pracownikowi, lecz przekazał ją urzędowi skarbowemu aż do pełnego pokrycia egzekwowanych należności pieniężnych.
Należy zaznaczyć, że sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (tak jak to ma miejsce w pytaniu) podlegają potrąceniu z wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W razie egzekucji innych należności niż alimentacyjne potrącenia mogą być dokonywane do wysokości połowy wynagrodzenia. Jednocześnie, przy potrącaniu ww. sum wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (zob. art. 87 i 871 Kodeksu pracy). Mimo że nie wynika to z literalnego brzmienia przepisu - zgodnie ze stanowiskiem MPiPS - przy ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń odliczeniu podlega także składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Zawiadomienia otrzymanego od urzędu skarbowego, które dotyczy zajęcia pensji pracownika, nie ujmuje się w księgach rachunkowych. Potrącenie z wynagrodzenia pracownika można ująć na podstawie listy płac, zapisem:
- Wn konto 23-0 "Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń", - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Zajęcie egzekucyjne). |
Z kolei wpłata potrąconej kwoty na rachunek urzędu skarbowego może zostać zaewidencjonowana:
- Wn konto 24, - Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|