Kody literowe stosowane do oznaczania niezdolności
Lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie podaje w nim informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość. W tym celu stosuje kody literowe oznaczające odpowiednio niezdolność do pracy:
- kod A - powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
- kod B - przypadającą w okresie ciąży,
- kod C - spowodowaną nadużyciem alkoholu,
- kod D - spowodowaną gruźlicą,
- kod E - spowodowaną chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Na pisemny wniosek pracownika w zaświadczeniu nie umieszcza się kodu "B" i "D". Kody literowe umieszcza się na zaświadczeniu lekarskim tylko w określonych przypadkach, zatem ich brak nie powoduje utraty prawa do świadczeń chorobowych.
Warto zwrócić uwagę, że nieumieszczenie na zwolnieniu lekarskim kodów "B" lub "D" nie jest korzystne dla ubezpieczonych. Brak kodu literowego "B" powoduje, że ubezpieczonej będącej w ciąży zasiłek chorobowy zostanie wypłacony w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (lub 70% za okres pobytu w szpitalu). Wyrównanie do 100% podstawy wymiaru nastąpi wówczas dopiero po porodzie lub po dostarczeniu odrębnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży. Natomiast brak kodu literowego "D" jest przyczyną liczenia 182-dniowego okresu zasiłkowego, a nie jak przy gruźlicy 270-dniowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|