Obliczanie wysokości świadczenia
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy,
- 75% podstawy wymiaru za pozostały okres,
- 100% podstawy wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży,
- 100% podstawy wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (w tym przypadku świadczenie jest wypłacane z ubezpieczenia wypadkowego).
Jest ono wypłacane za każdy dzień niezdolności do pracy określonej w decyzji ZUS, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Wysokość świadczenia za jeden dzień stanowi 1/30 część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru tego świadczenia.
Ważne: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu, na który przyznane zostało świadczenie rehabilitacyjne. |
Zasady waloryzacji określono w art. 19 ust. 2 ustawy zasiłkowej. W świetle powołanego przepisu, jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada:
- w I kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale w stosunku do I kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
- w II kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w IV kwartale w stosunku do II kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
- w III kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w I kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do III kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
- w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w II kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego.
Waloryzacji dokonuje się od pierwszego dnia, od którego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne, zarówno wtedy gdy zostanie przyznane po wyczerpaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego, jak i wtedy gdy świadczenie rehabilitacyjne zostanie przyznane po wyczerpaniu 270-dniowego okresu zasiłkowego (tj. gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą).
Wskaźnik waloryzacji obowiązujący w następnym kwartale ogłasza Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału kalendarzowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|