Uprawnienia do zasiłku
Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę:
1) w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej,
2) u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy,
jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego na zasadach dotyczących podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie warunków odbywania rehabilitacji zawodowej uprawniających do zasiłku wyrównawczego oraz szczegółowych zasad przyznawania tego zasiłku (Dz. U. nr 51, poz. 325), rehabilitacji zawodowej mogą być poddani pracownicy ze zmniejszoną sprawnością do pracy:
- zagrożeni chorobą zawodową i wymagający przekwalifikowania,
- zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, jeżeli stan ich zdrowia wymaga zmiany rodzaju pracy,
- którzy wskutek wypadku lub dłuższej choroby utracili czasowo zdolność do pracy i wymagają adaptacji do pracy.
Przepisy powołanego rozporządzenia pozostają w mocy w zakresie, w jakim nie są sprzeczne z przepisami ustawy zasiłkowej (art. 85 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS. Od orzeczenia lekarza orzecznika przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS. Natomiast Prezes ZUS może zgłosić zarzut wadliwości tego orzeczenia.
Rehabilitację zawodową przeprowadza się za zgodą pracownika, stosownie do wskazań zawartych w orzeczeniu o potrzebie poddania pracownika rehabilitacji zawodowej. Procesowi rehabilitacji mogą być poddani pracownicy, którzy faktycznie nie utracili zdolności do pracy i w stosunku do których odsunięcie od dotychczasowej pracy jest działaniem profilaktycznym. Procesowi rehabilitacji mogą być poddani także pracownicy, którzy czasowo utracili zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy, a praca wykonywana w warunkach rehabilitacji zawodowej może tę zdolność przywrócić.
Ważne: Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje pracownikowi przez okres rehabilitacji zawodowej odbywanej w ww. warunkach. Przy czym okres ten nie może przekroczyć 24 miesięcy od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. |
Prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Prawo to ustaje także w przypadku, gdy z uwagi na stan zdrowia pracownika rehabilitacja zawodowa stała się niecelowa (o niecelowości rehabilitacji zawodowej orzeka lekarz orzecznik ZUS).
Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje pracownikowi uprawnionemu do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Zasada ta dotyczy również emerytów lub rencistów, którzy z uwagi na osiąganie przychodów z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego mają świadczenie zmniejszone lub zawieszone.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|